Рекордно топла Зима изпраща БългарияМесечната аномалия в температурите средно за страната

...
Рекордно топла Зима изпраща БългарияМесечната аномалия в температурите средно за страната
Коментари Харесай

Синоптиците се хванаха за главите, Рачев каза какво идва от Русия

Рекордно топла Зима изпраща България

Месечната особеност в температурите средно за страната е повече от 5 °C, а по поречието на Дунав и в Предбалкана е била даже над 7 °C

Малко ще се намалят температурите, като в неделя ще стане 1-2 градуса малко по-хладно, сподели още климатологът

" Преди 10 дни казахме, че времето ще е нагоре - надолу. Месец март е, няма нищо извънредно. Нормално е горе да вали сняг, а долу-дъжд. Това съобщи климатологът проф. Георги Рачев в ефира на bTV.

Той разкри, че циклон от региона на Санкт Петербург ще премине през България и малко ще намали температурите, като в неделя ще стане 1-2 градуса малко по-хладно.

Продължаваме да бъдем с 1 градус над нормата. Хубави превалявания паднаха, в източна България има потребност от още. Типично мартенско време ни чака, захлаждането няма да е чак толкоз огромно ", уточни още той.

" Над Европа, изключително в западната ѝ част ще бъде топло. Не се вижда захлаждане най-малко до първа пролет. В Африка дневните температури твърдо са над 40 градуса. Слънцето постепенно кулминира към нас. Скоро ще изваждаме джапанките ", съобщи специалистът.

Вчера в София беше хладно, понеделник и вторник ще бъде топло, сряда ще има захлаждане. Петък и събота ще има стопляне. Не се виждат съществени негативни температури. За в този момент прогнозата за март не планува да има слани, само че преваляванията за жалост ще ги има ", добави той.

" В Пловдив в петък, събота и неделя ще де затопли, а през сряда ще има захлаждане. По морето времето ще бъде хубаво, пролетта най-малко за в този момент няма да бъде студена, в средата на юни месец морето ще бъде луксозно.

В Добрич ще има захлаждане на фона на топлото време до момента, събота, неделя и понеделник ще имаме топло време, а в сряда ще се застуди ", сподели още проф. Рачев.

Глобалната температура през февруари още веднъж прекрачи прага от 1,5 °C и записва стойност от 1,77 °C. За миналите 12 месеца междинната световна температура е най-високата записана в света и е с рекордните за момента 1,56 °C над доиндустриалния интервал. В Европа февруари също беше доста по-топъл от естественото и е на второ място по позитивна особеност, която е с 3,30 °C по-висока от нормата за интервала 1991 – 2020 година В България февруари е бил най-топлият за последните 58 години, като месечната особеност приблизително за страната е повече от 5 °C, а по поречието на Дунав и в Предбалкана е била даже над 7 °C, оповестиха от 

Интересното е, че в нито един ден през месеца не е имало снежна завивка в равнинната част на страната, в това число и по високите западни полета, като и в София. Всички 29 дни от февруари са били с дневна особеност над нормата, като в някои от тях позитивни аномалии са достигнали над 10 °C. С приключването на февруари към този момент може да се направи разбор и за целия зимен сезон. След като Европа записа най-топлата си зима предходната година, тазгодишната зима се подрежда на второ място, като е била с 1,44 °C по-топла, по отношение на нормата за интервала 1991 – 2020 година В България миналата зима беше най-топлата за последните 136 година, като зимните върхове се дължат главно на топлия февруари. 

В България месечната особеност приблизително за страната е била повече от 5 °C
В нашата страна февруари 2024 година беше доста топъл месец, с една от най-големите позитивни месечни аномалии, по отношение на нормата за интервала 1991 – 2020 година Средното месечно отклоняване за цяла България е повече от 5 °C, съгласно данни от някои станции на Национален институт по метеорология и хидрология, както и от общоприетоо ситуирани автоматизирани станции. И през този зимен месец в Северна България беше по-топло от редица места в Южна. За равнинната част на страната най-голяма наднорменост се следи по поречието на Дунав и в Предбалкана, където нейната стойност е над 7 °C, което е и една от най-големите стойности през последните години. В югозападните региони аномалията е със доста по-ниски стойности, само че още веднъж с огромна разлика, по отношение на нормата, като позитивното отклоняване е към 4 °C. Тази обстановка в разпределението на междинните месечни температури докара до равнене на температурите сред Северна и Южна България. Нещо повече – да вземем за пример в Ловеч имаше междинна февруарска температура, близка, до тази на южния Сандански и южноморския Бургас. При естествен месец, или при вярно систематизиране на температурните полета, нормално в Ловеч е по-студено с към 3 °C от крайните югозападни и югоизточни елементи на страната. Топло беше и в планините, само че въпреки всичко най-високите елементи над 2000 м.н.в. имаха минимум превишение на нормата, стигащо до към 3 °C. 

Този февруари е бил най-топлият за последните 58 години, като температурите са били малко по-високи от предходния рекордьор – 2016 г. 
В съвремието ни досегашният най-топъл февруари е бил през 2016 година, само че той е бил единствено с няколко десети по-хладен от тазгодишния (Фиг. 4). При информация в архивите на Национален институт по метеорология и хидрология, идващият февруари, който може да съперничи по топлота на тазгодишния, е през 1966 година, който по всяка възможност е бил с сходна особеност, само че това ще стане ясно едвам след обработката на всички данни. Много топло е било и през 1978 и 1995 година Февруари месец остава месецът, който през новото хилядолетие е кадърен да предложи и огромни негативни аномалии – това се е случило през 2003 и 2012 година Ако се върнем по-назад във времето, извънредно студено е било и през 1909 и 1929 година, когато в някои региони на страната месечната особеност е била сред 8 и 10 °C под нормата. Много студено е било и през 1954 година, 1956 година, 1965 година и 1985 година, като най-студеният месец е бил през 2017 година Въпреки това, скоростта на покачване на месечната температура от 2000 година насам е с огромна стойност и е близо 1 °C на десетилетие. 

Рекордно топла зима в България за последните 136 години

След като предната година също бе регистрирана рекордно топла зима, през 2023/2024 година още веднъж имаме „ нова най-топла зима “. Все още окончателните обработки на данни от февруари не са подготвени, само че и с предварителните разбори миналата зима ще бъде най-топлата за последните 136 година в България. Видно и от Фиг. 6, цената на аномалията за миналата зима е с няколко десети над досегашните рекордьори 2022/23 и 2006/07 г. 

В районен проект най-голяма месечна особеност на зимната температура се следи в Северна България и най-много Предбалкана, до момента в който в югозападните региони и високите елементи на планините цената на сезонната особеност е двойно по-малка, само че отново със основна разлика, по отношение на нормите. 

По-детайлен районен разбор прави климатологът Цветомир Кънчев. Според неговия разбор, на север от Стара планина всички станции са отбелязали стойности за рекордно топла зима, въпреки и единствено с по 1-2 десети над предходния връх. На някои места има и по-големи разлики, които стигат до 0,6 – 0.9℃, като Добрич и Враца. В Горнотракийската равнина, както и при множеството от високите западни полета, зимата или е била рекордна, или е била единствено с по 1 десета от градуса под върха от минали години. В Югозападна България, Трънско, Кюстендилско, долината на р. Струма, Разложко и Гоцеделчевско сезонната температура на актуалната зима е с по 4 – 5 десети от градуса под върховете.

Всичките ни високопланински метеорологични станции са отчели данни под безспорните върхове от 2014 година: Мусала с 0,2℃ под рекорда; Рожен с 0,4 ℃; Мургаш – 0,6 ℃; Черни връх – 1,3 ℃ и Ботев с – 1,1 ℃. Ако би трябвало да степенуваме кои елементи на страната са съдействали най-вече за върха, то това са: Предбалканът, Дунавската низина, Черноморието, Горнотракийската равнина, Високите западни полета, Югозападна България и планините, показва Цветомир Кънчев.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР